تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب را بشناسید

سرویس چهره‌های برترین‌ها، امروز نیز همچون روال هفته‌های گذشته، به معرفی یکی دیگر از معماران عصر دیجیتال می‌پردازد. تیم برنزلی شصت ساله، مخترع تور جهان گستر و یکی از دانشمندان علوم رایانه می‌باشد که این گفتار، تلاش دارد نگاهی به زندگی و گفتارهای این شخصیت عالم وب داشته باشد.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(تیم برنرزلی – پدر اینترنت)


باز هم یک بریتانیایی، در فهرست معماران عصر دیجیتال قرار گرفت. تیم برنزلی، فردی که در المپیک 2012 لندن نیز در مراسم افتتاحیه و اختتامیه از ایشان به عنوان یکی از تأثیر گذار ترین انگلیسی‌های قرن بیستم مورد ستایش قرار گرفت، درواقع یکی از تأثیر گذار ترین افراد در عصر حال به شمار می‌رود که اختراعش توانست، صدها میلیون نفر را در دنیا، با یکدیگر مرتبط کند.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(تصویر تیم برنزلی در افتتاحیه المپیک 2012 لندن)


سر تیموتی جان برنرز-لی (Sir Timothy John Berners-Lee) (زادهٔ ۸ ژوئن ۱۹۵۵ در لندن) دانشمند بریتانیایی علوم رایانه، استاد دانشگاه‌ام‌آی‌تی، استاد و پژوهشگر دانشگاه ساوث همپتون و ریاست کنسرسیوم وب جهان‌شمول است و تکامل وب را تحت نظر دارد. او فارغ‌التحصیل دانشگاه آکسفورد و مخترع وب جهان‌گستر (World Wide Web) است.

تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(تمبری از اختراع خارق العاده تیم برنزلی)


به کمک رابرت کی‌لیو و یک دانشجوی جوان در سرن CERN، او اولین ارتباط موفقیت‌آمیز بین یک میزبان و کاربر پروتکل انتقال ابرمتن Hypertext از طریق اینترنت را برقرار کرد. مشخصاتی که او از URI، HTTP و HTML استخراج کرده بود به عنوان فناوری وب منتشر شد. او مدیر کنسرسیوم تور جهان‌گستر WWWC است. همچنین او مدیر بنیاد وب جهان‌گستر می‌باشد که در سال ۲۰۰۹ برای سرمایه گذاری و تلاش برای هماهنگی بیشتر برای استفاده از مزایای بالقوه وب برای بشر راه‌اندازی شده. از سال ۲۰۰۴ میلادی وی در دانشکده برق و علوم کامپیوتر دانشگاه ساوث همپتون انگلستان بر روی پروژهٔ جدیدش وب معنایی کار می‌کند. در ۲۰۰۷ او همراه با آلبرت هافمن در رتبه اول در لیست صد نفره بزرگ‌ترین نوابغ زنده تلگراف آورده شد.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب


صفحه شخصی ایشان را می‌توان در نشانی http://www.w3.org/People/Berners-Lee مشاهده کرد. اگر قصد دارید تلفنی با خالق پهنه جهانی وب صحبت کنید و سؤالات خود را از ایشان جویا شوید، شماره تلفن 0016172585999 را فراموش نکنید. در دنیا رسم هست که در دفتر مرکزی شرکت‌های بزرگ، اتاق کنفرانس خود را به نام شخصیت‌های برجسته نامگذاری می‌کنند.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(خانواده تیم برنزلی – 40 سال پیش)

نامگذاری اتاق کنفرانس مرکزی AOL و دفتر گوگل در لندن به نام برنزلی، نشان دهنده اهمیتی هست که بزرگان اینترنت به خالق وب می‌دهند. تیم برنزلی، یک سلبریتی در دنیای فناوری و به ویژه اینترنت هست و از ایشان، در کنفرانس های و مراکز علمی بسیاری در سراسر جهان جهت ایراد سخنرانی استفاده می‌شود. اعطای لقب پر پرستیژ Sir توسط ملکه بریتانیا، بخشی از افتخارات خالق تور جهان گستر می‌باشد.

تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(کتاب بافت شبکه، نوشته تیم برنزلی)

وی همچنین نویسنده کتاب بافت شبکه Weaving the Web است و در آن گذشته، حال و آینده اینترنت و شبکه جهانی را بررسی و نظرات خود را اعلام کرده است. خواندن این کتاب و بررسی مطالبی که ایشان در آن درباره آینده اینترنت ارائه کرده به علاقمندان توصیه می‌شود. تیم برنزلی، اولین صفحه وب را در شرکت CERN ساخت و اولین سایت آنلاین در 6 آگوست سال 1991 پایه‌گذاری شد. این سایت به توضیح www می‌پرداخت و همچنین این که هر شخصی چگونه می‌تواند یک مرورگر وب داشته باشد و اینکه چگونه می‌تواند یک سرویس‌دهنده وب را تنظیم کند.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(تصویر نخستین صفحه وب که در اینترنت بارگذاری شد- 1991 میلادی)

البته اولین راهنمای وب در دنیا هم بود. در سال 1994 برنزلی کنسرسیوم وب گسترده جهانی را در دانشگاه MIT پایه‌گذاری کرد. این کنسرسیوم شامل شرکت‌های مختلفی است که می‌خواهند استانداردها و توصیه‌هایی برای توسعه کیفیت وب ایجاد کنند. برنزلی ایده خود را به‌صورت رایگان بدون هیچ انحصاری در دسترس همگان قرار داد. کنسرسیوم وب گسترده جهانی تصمیم گرفت که استانداردهایشان بدون انحصار حکومتی بوده و در نتیجه هر شخصی به آسانی می‌تواند با آن سازگار شود.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(تیم برنزلی و همسر جدیدش در 2014)


برخی از بزرگان عصر دیجیتال، دارای خانواده‌های تحصیل کرده در عرصه فیزیک و ریاضیات بودند. تیم برنزلی نیز از این قاعده مستثنی نبود. پدر و مادر او هر دو ریاضیدان بودند و با هم تیم را طوری آموزش داده بودند که وی از ریاضی در هر جا حتی روی میز شام استفاده کند. برنزلی در دبستان Sheen Mount درس خوانده؛ جایی که بعدها یک سالن خود را به نام او اختصاص داد. او در آن دوره به رایانه علاقه زیادی داشت، در حدی که تنها با یک تلویزیون قدیمی، یک پردازشگر ۶۸۰۰ M و یک دستگاه لحیم کاری، اولین رایانه خود را ساخت.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب


در دانشگاه وی از طریق کامپیوترهای دانشگاه اطلاعات کامپیوترهای دیگر را هک می‌کرد. برنزلی برای انجام این کار از نوعی سازماندهی تصادفی داده‌ها که مغز انسان انجام می‌دهد، الهام گرفت. این برنامه که هرگز در خارج از CERN منتشر نشد، انکوایر Enquire نام داشت. انکوایر نطفه خلق غول بزرگی به نام وب بود.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

وی در سال 1976 با مدرک لیسانس در رشته فیزیک از دانشکده کوئینز دانشگاه آکسفورد انگلستان فارغ التحصیل شده است. تیم با نبوغی که از خود نشان داد به سرعت در آزمایشگاه ذرات بنیادی اروپا (CERN) که در ژنو سوئیس قرار دارد، جایی برای خود باز کرد. برنرزلی همواره در فکر ایجاد شبکه‌ای بود که بتواند برای همفکری بین فیزیکدانان CERN و پژوهشگران جمعیت فیزیک انرژی‌های زیاد High Energy Physics Community ارتباطی مستمر برقرار کند.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(دیدار تیم برنزلی با الیزابت دوم، ملکه بریتانیا)


آدرس اولین وب سایت در جهان و سرور وب بود. این آدرس بر روی یک کامپیوتر NeXT در سرن اجرا شد. اولین آدرس صفحه وب در جهان http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html بود که بر اطلاعات مربوط به پروژه WWW متمرکز بود. در این صفحه توضیحی در مورد شبکه جهانی وب بود و اینکه چگونه یک نفر می‌تواند از مرورگر استفاده کند و یا یک وب سرور را راه اندازی کند.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(تیم برنزلی و سلفی‌هایش!)


در سال ۱۹۹۴ برنرزلی کنسرسیوم وب گسترده جهانی را در دانشگاه MIT و موسسه تکنولوژی ماساچوست پایه‌گذاری کرد. این کنسرسیوم شامل شرکت‌های مختلفی است که می‌خواهند استانداردها و توصیه‌هایی برای توسعه کیفیت وب ایجاد کنند..
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(باز هم سلفی جناب مخترع و دوستان در یک مهمانی مجلل)


برنرزلی ایده خود را به‌صورت رایگان بدون هیچ انحصاری در دسترس همگان قرار داد. کنسرسیوم وب گسترده جهانی تصمیم گرفت که استانداردهایشان بدون انحصار حکومتی بوده و در نتیجه هر شخصی به آسانی می‌تواند با آن سازگار شود.
تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب

(تیم برنزلی، مهمان ویژه جشنواره خلاقیت‌های کن 2015)
برای کسب اطلاعات درباره شیرهای خلاقیت Cannes به http://www.canneslions.com مراجعه کنید.

ایشان در جدیدترین اظهارات خود که در جشنواره شیرهای کن Cannes Lions festival ارائه شد، بر اهمیت هوش مصنوعی artificial intelligence (AI) در ایجاد انقلابی در نیمه نخست قرن بیست و یکم تاکید کرد.

تیم برنرزلی، مخترع صفحات وب


صنعتی که می‌تواند یک یاور مؤثر و همه جانبه برای توسعه بسیاری از فناوری های گذشته و حال به سمت خلق دنیایی از هوشمندی‌های دیجیتالی در عرصه‌های گوناگون زندگی باشد.

همواره با سرویس چهره‌های برترین‌ها همراه ما باشید در مروری بر زندگی بزرگان عصر دیجیتال.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه