زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


همشهری تماشاگر: محصول جوانان گالاتاسرای است؛ بازیکنی که این روزها او را بهترین بازیکن ترکیه ای دنیا می دانند. از سبک بازی اش هم می شود فهمید که کلاس فوتبال اش ترکیه ای است. بازیکنی باهوش، کمی تنبل با قدرت بدنی بالا و البته اخلاقی نه چندان خوب!
زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


شروع

12 ساله بود که به یک تیم محلی رفت تا آنجا بیشتر فوتبال یاد بگیرد. یک سال بعد استعدادیاب های گالاتاسرای کشف اش کردند. می دانستند که او روزی می تواند نامی در فوتبال دنیا برای خودش دست و پا کند. سال 2000 عضو تیم جوانان گالاتاسرای شد تا فوتبال را جدی تر دنبال کند.

گالاتاسرای

وقتی عضو پرطرفدارترین و پرافتخارترین تیم باشگاهی ترکیه باشی، یعنی اینکه می توانی خیلی سریع تر رشد کنی و بازی ات هم همیشه به چشم می آید. توران از سال 2004 و در حالی که هنوز عضو تیم جوانان بود، در تیم اصلی گالاتاسرای به میدان رفت. او در نخستین فصل از حضورش در تیم اصلی که البته به صورت آزمایشی هم بود یک بار در لیگ و یک بار هم در جام حذفی بازی کرد. توران از فصل 7-2006 به صورت رسمی با گالاتاسرای قرارداد بست و به عنوان بازیکن حرفه ای کار خود را در این تیم شروع کرد. آردا 5 فصل در گالاتاسرای توپ زد و در مجموع 197 بار پیراهن این تیم را بر تن کرد و توانست 45 گل هم برای زرد و قرمزها به ثمر برساند.

زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


مانیسا اسپور

پس از آنکه آردا یک فصل را به صورت نصفه و نیمه در اختیار تیم اصلی گالاتاسرای قرار گرفت، سران باشگاه تصمیم گرفتند برای آنکه او رشد سریع تری داشته باشد، آردا را به تیم کوچک تری قرض دهند و این تیم مانیسااسپور بود که آردا توران فصل 6-2005 را در آن سپری کرد.

زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


اتلتیکومادرید

در واپسین ساعت های روز نهم آگوست 2011 میلادی اعلام شد که آردا توران ستاره تیم فوتبال گالاتاسرای با قراردادی به ارزش 12 میلیون یورو به اتلتیکومادرید پیوسته است. این قرارداد، توران را به گران ترین بازیکن تاریخ ترکیه تبدیل کرد. او نخستین بازی اش را برای تشک دوزها در روز 28 آگوست 2011 انجام داد و به عنوان یار جانشین در بازی مقابل اوساسونا به میدان آمد. آردا در رقابت های اروپایی هم برای نخستین بار در روز 15 سپتامبر 2015 مقابل سلتیک از ابتدا به بازی گرفته شد و توانست یک پاس گل هم بدهد. توران روز به روز پیشرفت می کرد و توانمندی ها و ارزش های خود را در وینسنته کالدرون به رخ همگان می کشید. او در مجموع چهار فصل بسیار خوب را در اتلتیکو و رقابت های لالیگا سپری کرد. آردا در مدت حضورش در این تیم 178 بازی و 22 گل زده را در کارنامه اش به ثبت رساند.

زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


بارسلونا

روز ششم ژوئیه 2015 باشگاه بارسلونا اعلام کرد که آردا توران را با قیمت 34 میلیون یورو به علاوه 7 میلیون یورو شرایط ویژه در اختیار گرفته است. با اعلام چنین مبلغی، توران توانست رکورد گران ترین بازیکن ترکیه را که در اختیار خودش بود باز هم جابجا کند. البته با توجه به جریمه ای که یوفا برای بارسایی ها درنظر گرفته، آردا می تواند از روز ششم ژانویه 2016 در اختیار بارسلونا قرار بگیرد. نکته جالب اینجاست که توران حتی حق ندارد در بازی های دوستانه بارسلونا را همراهی کند. به همین دلیل نظراتی درباره انتقال قرضی او به تیمی دیگر مطرح شده تا این بازیکن بتواند کاملا آماده و مهیا در ژانویه در اختیار بارسلونا قرار بگیرد.

زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


آردامسی توران

فاتح تریم سرمربی تیم ملی ترکیه از اینکه آردا توران به بارسلونا رفته خیلی خوشحال شده است. او در گفت و گویی این بازیکن را با لیونل مسی مقایسه کرد و گفت: «آردا هیچ چیزی از مسی کم ندارد»! به عقیده سرمربی «ماه و ستاره» بارسلونا یک اسطوره را به خدمت گرفته است. البته فاتح تریم در قیاس مسی و توران این جمله را هم اضافه کرده که آردا توران، مسی ترکیه است!

تیم ملی

آردا توران در رده های مختلف سنی عضو تیم ملی بوده است. او از سال 2002 و با تیم ملی زیر 16 سال ترکیه چهره ملی اش را رو کرد. او در مجموع 73 بازی در تیم های زیر 16، زیر 17، زیر 18، زیر 19، زیر 20 و زیر 21 سال ترکیه انجام داده و 13 گل هم به ثمر رسانده است. آردا در روز شانزدهم آگوست سال 2006 میلادی نخستین بازی اش را در ترکیب تیم ملی بزرگسالان مقابل لوکزامبورگ برگزار کرد؛ دیداری که در نهایت به برتری یک بر صفر ترکیه انجامید.

زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


جام جهانی

آردا توران را هم باید از جمله بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال دانست که هرگز موفق به حضور در رقابت های جام جهانی نشده است. او و تیمش باید تلاش کنند تا بتوانند راهی به سمت جام جهانی 2018 روسیه باز کنند. به نظر می رسد این آخرین فرصت توران برای رسیدن به بزرگ ترین رویداد فوتبال دنیا خواهدبود. البته سن و سال آردا شاید این اجازه را به او بدهد که در جام جهانی 2022 هم شانس حضور داشته باشد، اما نکته اصلی اینجاست که تیم ملی ترکیه باید بتواند از سد رقبای اروپایی بگذرد. ترکیه در سال های اخیر سقوط بدی در فوتبال اروپا داشته و اگر کار این گونه پیش برود نمی توان حضور این تیم در جام جهانی 2018 امیدوار بود.

حامی مالی

بزرگ ترین حامی مالی آردا توران شرکت تولیدکننده لوازم و پوشاک ورزشی نایک است. او در آگهی های تجاری این شرکت حضور فعالی دارد. آردا همچنین در تیزرهای تبلیغاتی بازی های اروپایی که چندی پیش در باکو برگزار شد، حضور داشت و به زبان مادری از فعالیت های ورزشی و گردشگری آذربایجان حمایت کرد. البته این موضوع چندان به قضیه اسپانسرینگ باشگاه اتلتیکومادرید هم بی ربط نبوده است.

زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


خودرو

توران علاقه ویژه ای به رانندگی و اتومبیل دارد. در پارکینگ منزل اش استون مارتین دی بی 9 و مرسدس بنز اس ال اس را می توان دید. او البته یک بار در ژانویه سال 2009 در استانبول به شدت تصادف کرد، اما خوشبختانه از این سانحه جان سالم به در برد.

همسر

توران در آگوست 2009 با یک هنرپیشه به نام سینم کوبال آشنا شد. این دو در ژانویه 2010 با یکدیگر به صورت رسمی نامزد شدند، اما این نامزدی به ازدواج منجر نشد و آن ها سه سال بعد از هم جدا شدند.

زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


امور خیر

توران به شرکت داشتن در امور خیریه خصوصا کمک به کودکان بیمار مشهور است. در روز یازده ماه مه 2014 او به عنوان سفیر یک بنیاد خیریه معرفی شد.

محبوبیت

در سال 2009 و طبق نظرسنجی های صورت گرفته، توران به عنوان سومین بازیکن محبوب اروپا گزیده شد. عکس او و لیونل مسی روی جلد بازی فیفا 15 در ترکیه با استقبال بسیار زیادی رو به رو شد.

زندگی به سبک آردا؛ گران ترین ترک دنیا!


کمک به جوان ها

او علاقه خاصی به کمک به تیم های پایه ترکیه دارد. توران رسما اعلام کرده که به تیم زیر 21 سال کشورش کمک کرده و بازی های آن ها را پیگیری می کند.

مشخصات

نام کامل: آردا توران

تاریخ تولد: 29 ژانویه 1987

محل تولد: فاتح- ترکیه

قد: 177 سانتی متر

وزن: 76 کیلوگرم

باشگاه کنونی: بارسلونا

پست: هافبک هجومی

شماره:؟

باشگاهای پیشین: گالاتاسرای، مانیسا اسپور (قرضی) و اتلتیکو مادرید

درآمد: 2 میلیون و 500 هزار یورو (2015)

بازی ملی: 81

گل ملی: 14

افتخارات

چه در دوره حضورش در ترکیب گالاتاسرای و چه با پوشیدن پیراهن اتلتیکو مادرید، آردا توران توانسته افتخارات ارزشمندی را به دست آورد. شاید به جرات بتوان گفت مهم ترین افتخارش فتح لالیگا در پایان فصل 14-2013 باشد

گالاتاسرای

قهرمانی در سوپر لیگ: 8-2007

قهرمان در جام حذفی ترکیه: 5-2004

قهرمان در سوپرجام ترکیه: 2008

اتلتیکومادرید

قهرمانی در لالیگا: 14-2013

قهرمانی در کوپادل ری: 13-2012

قهرمانی در سوپر جام اسپانیا: 2014

قهرمانی در یورولیگ: 12-2011

قهرمانی در سوپر جام اروپا: 2012

افتخارات شخصی

بازیکن سال ترکیه: 2014، 2009 و 2008

ورزشکار سال ترکیه: 2013

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه