علیپور: در برخورد با خالکوبی درنگ نمی کنیم


هشهری تماشاگر: حجت الاسلام علیپور به عنوان مسئول امور فرهنگی فدراسیون فوتبال در دوران مدیریت محمد دادکان وارد فضای مدیریتی فوتبال کشور شد و با ارائه طرحی به نام «منشور اخلاقی در فوتبال ایران» به هیات رییسه فدراسیون فوتبال و تصویب آن، پیگیر بعضی از مسائل پشت پرده فوتبال ما شد.

در مورد این که موضوع منشور اخلاقی در فوتبال چقدر موفق بود و چقدر توانست در فضای این ورزش تغییر و تحول ایجاد کند قضاوت نمی کنیم اما همین قدر می دانیم نام مربی منشوری هنوز در ادبیات کلامی فوتبالیست ها رواج دارد. ضمن این که «ف.ک»های معروف هم هنوز مربیگری می کنند و ظاهرا آب هم از آب تکان نخورده و یا تکان خورده و ما از آن بی اطلاعیم.

حجت الاسلام علیپور حالا به عنوان مسئول کمیته صیانت فدراسیون فوتبال باز هم در یک مسئولیت مرتبط با این فضا مشغول به کار است. حالا این که چقدر در این مسئولیت موفق بوده و چقدر به راهی که تاکنون در فوتبال کشور طی کرده اعتقاد دارد، ما از آن بی اطلاعیم. در این گفت و گو هم سعی کردیم پاسخ این سوالات را به صورت واضح از زبان خودش بشنویم و هم سایر حواشی مرتبط با فضای فوتبال کشور را کنکاش کنیم. آنچه پیش روی شماست حاصل گفت و گوی ما با حجت الاسلام علیپور است. در ضمن تا یادمان نرفته در این مصاحبه علیپور برای اولین بار به مربیان منشوری خیالی پرداخت که در نوع خود خیلی جالب توجه بود. دقت کنید تا متوجه شوید داستان مربیان منشوری خیالی چیست.

علیپور: در برخورد با خالکوبی درنگ نمی کنیم


ناراحت نمی شوید با یکدیگر گفت و گوی صریح و بی پرده داشته باشیم؟

من همیشه با صراحت حرفم را زده ام و اگر مخالف ایده و یا تفکر خاصی بوده ام این موضوع را بیان کرده ام. نه تنها از پیشنهاد شما ناراحت نشدم بلکه خوشحال هم خواهم شد.

فضای مدیریتی فوتبال کشور جذابیت دارد؟

ببینید، فوتبال نه تنها در ایران بلکه در اقصی نقاط دنیا یک ورزش پرطرفدار و جذاب است که خیل کثیری از مردم به آن توجه دارند و تمایل دارند اتفاقات درون این ورزش را تعقیب کنند. طبیعتا چنین پدیده ای در ایران هم طرفداران زیادی دارد و گروه زیادی از مردم به آن علاقه نشان داده و می دهند. ما هم به عنوان متولیان اداره فوتبال کشور باید پیش از هر موضوع دیگری به همین جذابیت و مقبولیت عام فوتبال در میان مردم اهمیت دهیم و کمک کنیم این ورزش وارداتی در قالب هایی فرو رود که با مناسبات اجتماعی ما همخونی لازم را داشته باشد.

چطور شد وارد این فضا شدید؟ لباس روحانیت و روزش فوتبال چقدر همخوانی دارند؟

اولا من در دوران جوانی بازیکن تیم فجر سپاه بودم و جزو خانواده فوتبال کشور به حساب می آیم. پس با این ورزش غریبه نبوده و نیستم. اما این که چطور شد وارد فضای مدیریتی فوتبال کشور شدم، در دوران مدیریت دکتر دادکان فوتبال بیش از پیش توسعه پیدا کرد و نیاز توجه به مسائل فرهنگی هم بیش از پیش احساس شد. درضمن مگر نه اینکه باشگاه های ورزشی ما لغت فرهنگی را قبل از لغت ورزشی نوشته اند و این مساله را بر مسائل ورزشی اولویت داده اند، پس چطور حالا که یک نفر فرهنگی وارد حیطه فوتبال شده خیلی ها نسبت به این مساله متعجب هستند و حتی اعتراض دارند؟!

صدای این اعتراض را چگونه شنیده اید؟

کسانی که می دانند با اهمیت دادن به مقوله فرهنگ و فرهنگ سازی و برخورد با ناهنجاری های فوتبال به مشکل می خورند و در ادامه راهشان موفق نمی شوند، به طور مرتب به من و حضورم در جمع خانواده فوتبال ایراد می گرفتند. خب طبیعی است که با برخورد جدی با طرز تفکر اشتباه، گروهی این اقدامات را بر نمی تابند و موضع گیری می کنند.

وقتی شروع به کار کردید حدس می زدید این موضع گیری ها این قدر شدید باشد؟

به نظر من موضع گیری ها شدید نبود اتفاقا کاملا متناسب با اقداماتی بود که از جانب ما انجام شد. وقتی قبول مسئولیت کردیم یعنی ما پذیرفتیم که مسیر دشواری را آغاز کرده ایم و امکان دارد در ادامه راه با دشواری های بیشتری رو به رو شویم. پس باید آماده این مسائل می شدیم تا به مشکل برخورد نکنیم که فکر می کنم همین اتفاق رخ داد.

حواشی شما درست از زمانی آغاز شد که منشور اخلاقی را در هیات رییسه فدراسیون فوتبال مصوب کردید.

نیاز به وجود روابط نظام مند و مبتنی بر اصول حرفه ای در فضای فوتبال کشور احساس می شد. در ضمن فوتبال جزو معدود مجموعه هایی بود که ادعای استقلال داشت ولی سازوکاری برای حفظ این استقلال دراختیار نداشت. همین قضیه باعث می شد ناخودآگاه سایر ارگان ها و مجموعه های نظارتی بر عملکردش نظارت کنند و وارد این حیطه شوند. اولین هدف منشور اخلاقی این بود که چنین سازوکاری فراهم شود و فوتبال از داخل خانواده خودش پالایش شود تا استقلال مجموعه فدراسیون زیر سوال نرود.

اولین موضوع جدی که در مورد منشور اخلاقی سروصدا کرد بحث مربیان منشوری («ف.ک»ها) بود.

ببینید بحث «ف.ک»ها چندان موضوع پیچیده ای نیست. تعدادی مربی براساس گزارش های افراد مرتبط به آن ها به گونه ای عمل کرده بودند که شائبه تخلف در موردشان وجود داشت. ما هم براساس همین گزارشات ابتدا خود این مربیان را خواستیم و در مورد مسائل مطرح شده توضیح دادیم، سپس به صورت جدی تر به قضیه ورود کردیم و به خود این افراد گفتیم نامشان را در رسانه های گروهی مطرح می کنیم تا بیشتر مراقب عملکردشان باشند.

اما این نام ها به صورت حروف اختصاری مطرح شد!

منشور اخلاقی که مدعی رعایت کردن اصول اخلاقی در فوتبال است نباید بی اخلاقی را گسترش می داد و ما هم در این راستا نام اختصاری این مربیان را مطرح کردیم اما خودشان جار زدند ما متخلفیم و در مورد این موضوع مصاحبه های عریض و طویل کردند.

علیپور: در برخورد با خالکوبی درنگ نمی کنیم


طرز برخورد این سرمربی ها با قضیه منشوری بودن متفاوت بود؟

طبعا هرکس براساس شخصیت خودش با این قضیه برخورد می کند. من ندیدم در هیچ مصاحبه ای کریمی برخورد نامناسبی داشته باشد و همه اساس و بنیان اداره فوتبال کشور را زیر سوال ببرد چون در لیست مربیان منشوری قرار دارد، ولی فرهاد کاظمی برخلاف فیروز کریمی از روز اول جبهه گرفت و قصد داشت با اعمال فشار ما را از بررسی و تعقیب این قضیه منصرف کند.

که در این راستا «محمود کریمی» مداح معروف پیش شما آمد و آن حرف و حدیث ها درست شد.

بله، من برای شخصیت محمود کریمی و کاری که انجام می دهد احترام ویژه ای قائلم، وقتی ایشان پیش من آمد تا در مورد فرهاد کاظمی صحبت کند، ابتدا شنونده صحبت هایش شدم و سپس گفتم حرف شما حساب اما ما براساس مدارک، گزارشات و مستندات عمل می کنیم. مدارک و گزارشاتی که به ما رسیده کاملا برخلاف اظهارات شماست، شما جای من باشید، چه می کنید؟...

توقع داشتید یکی مثل محمود کریمی از فرهاد کاظمی دفاع کند؟

ایشان هم حداقل در گفت و گو با من دفاع چندانی از فرهاد کاظمی نکرد. فقط این درخواست را داشت که در مورد ایشان با مماشات عمل کنیم که چنین موضوعی امکان پذیر نبود. خلاصه اگر بخواهم در مورد این قضیه چند جمله ای بیان کنم که بحث مربیان منشوری بسته شود، درخصوص هرکدام از این مربیان تماس های زیادی داشتم و درواقع فکر می کنم تمام دوستان و آشنایان مربیان منشوری علیه من بسیج شده بودند و فشار می آوردند که این قضیه را پیگیری نکنم.

طبعا فقط «ف.ک»ها منشوری نبودند.

بله، مربیان دیگری هم در این لیست قرار دارند اما گروهی خیلی زود از این جریان کنار کشیدند، بعضی دیگر با زرنگی به روی مبارک نیاوردند و البته دیگر تخلفات گذشته را ادامه ندادند، گروهی هم بودند که جبهه گرفتند و...

ولی در کل نام مربیان منشوری و این صفت هنوز در جامعه فوتبال رایج است.

همین مساله نشان می دهد اقدامات جدی و سازنده بوده و باعث شده خیلی ها تغییر رویه دهند و نامشان را از این لیست پاک کنند. اتفاقا می خواهم در این خصوص به نکته ای اشاره کنم که تاکنون در هیچ کجا به آن اشاره نداشته ام.

نکند می خواهید نام تمام مربیان منشوری را رسما اعلام کنید؟

خیر. می خواهم به یکی از سیاست های ستاد منشور اخلاقی اشاره کنم که تاکنون در مورد حرف نزده ام.

بفرمایید.

راستش وقتی قرار بود در مورد مربیان منشوری حرف بزنیم و درخصوص نام آن ها اطلاعات بدهیم، علاوه بر مربیانی که واقعا می دانستیم در این لیست هستند و نام آن ها اعلام شده بود از یکی دو مربی خیالی هم نام می بردیم و بدون ذکر حروف اختصاری نام و نام خانوادگی شان اعلام می کردیم و چند تن دیگر...

چرا؟

چون هیچ کس نمی تواند ادعا کند تمام اتفاقات پشت پرده فوتبال را رصد می کند و از همه چیز اطلاع دارد. پس بودند مربیانی که تخلفات هرچند کوچک داشتند اما برحسب اتفاق گزارش این تخلفات به ما نمی رسید. ما هم وقتی از چند مربی دیگر نام می بردیم افراد مختلف به این فکر می افتادند که حتما ما جزو این بقیه مربیانی هستیم که تاکنون نام آن ها برده نشده است، لذا خودشان را جمع و جور می کردند و سعی می کردند تخلفات گذشته را تکرار نکنند. درواقع این اعلام اسامی به گونه ای نقش بازدارنده را داشت و باعث می شد خیلی ها بیشتر مراقبت رفتارشان باشند.

از جام جهانی 2006 و اتفاقات حاشیه ای آن چه چیزی ناگفته باقی مانده است؟

گروهی که از یک سری اتفاقات رخ داده در این رقابت ها ناراحت بودند سعی کردند با جوسازی و زیرسوال بردن خیلی از اقدامات امور فرهنگی فدراسیون فوتبال، اقداماتی که در راستای خواسته هایشان نبود را تحت الشعاع قرار دهند که خوشبختانه موفق به انجام این کار هم نشدند و نتوانستند به خواسته های خود برسند.

می گویند حاج آقای علیپور حامی باشگاه فجر سیاسی است.

من حامی تمام باشگاه های کم بضاعت فوتبال ایران فجر سپاسی هم طبعا در این قالب می گنجد و تا جایی که از دستم برآید و در حق تیم دیگری ظلم نباشد از این تیم و تیم های مشابه آن حمایت می کنم، از بیان این حمایت هم هیچ ابایی ندارم. در فوتبال ما باشگاه های متمولی وجود دارند که از هر ترفندی استفاده می کنند تا مقاصدشان را پیش ببرند. در مقابل این باشگاه ها مجموعه های کم بضاعتی هم هستند که حتی از حقوق اولیه خود محروم می شوند. در چنین شرایطی باید از این باشگاه ها دفاع کرد تا لااقل موفق شوند حقوق اولیه خود را استیفاء کنند. مگر شما به غیر از این باور دارید؟

موضوع بازیکنان سرباز و کارت های پایان خدمت را شما هم دنبال می کردید؟

مایل نیستم در مورد این قضیه زیاد صحبت کنم، چون معتقدم شخصیت فوتبال از این منظر خیلی زیرسوال رفت. همین قدر بدانید که موضوع کارت های پایان خدمت این قابلیت را داشت که تبدیل به یک رسوایی بزرگ در جامعه فوتبال ما شود و همه چیز را زیر سوال ببرد اما با مساعدت مسئولان امر سعی کردیم این قضیه را مدیریت کنیم تا ابعاد آن گسترش نیابد.

یعنی این قدر بازیکن متخلف داشتیم؟

نه، منظورم تعداد بازیکنان متخلف نیست چون خوشبختانه در این خصوص با هرکسی که تخلف کرده بود برخورد شده و خواهدشد اما این مساله را بپذیرید که ابعاد و تبعات هر اتفاقی در حوزه فوتبال خیلی بیشتر از سایر نهادها و ارگان هاست. مردم به اتفاقات فوتبال توجه ویژه ای دارند و به طور مرتب در طول روز در مورد آن حرف می زنند. در چنین شرایطی مدیریت کردن یک اتفاق به گونه ای که کمترین آسیب را به بدنه فوتبال کشور برساند اصلا کار ساده ای نبود.

اخیرا در مورد نحوه اصلاح سر و آرایش مو و خالکوبی بازیکنان کمیته اخلاق اطلاعیه ای داده که ما را به یاد اظهارات گذشته شما انداخت.

کدام اظهارات؟

همین که یک سری از بازیکنان برای آرایش مو و سر سراغ آرایشگران خاص بالای شهر می روند و حتی پول می گیرند تا این آرایشگران را تبلیغ کنند.

بله، این یک واقعیت تلخ در جامعه فوتبال ماست. وقتی یک بازیکن به سطح اول باشگاه های کشور می رسد و در تیم های پرطرفدار تبدیل به یک ستاره می شود، ناخودآگاه برای گروهی از جوانان علاقه مند به آن تیم تبدیل به یک الگو و سرمشق رفتاری می شود. آن وقت تصور کنید نوجوان ما مشاهده کند که فلان بازیکن خالکوبی آنچنانی بر بدنش دارد و در آرایشگاه آنچنانی به آرایش صورت می پردازد. خب ببینید در چنین شرایطی نوجوان ما که می خواهد از الگوی خودش تقلید کند به چه سراشیبی می افتد و چگونه سقوط خواهدکرد. بازیکن باید مسئولیت خودش را بشناسد و بداند اگر به عنوان یک فوتبالیست مطرح وارد جامعه شده باید چگونه عمل کند تا حداقل به جامعه خودش آسیب نرساند. تمام تلاش مسئولان امر هم این است که این مسئولیت را به بازیکن یادآوری کنند.

علیپور: در برخورد با خالکوبی درنگ نمی کنیم


خود شما چقدر در انجام این امر مهم توفیق داشتید؟

خوشحالم که بگویم در خیلی از موارد خوشبختانه اقدامات بازدارند ما نتیجه داده است. مثلا بازیکن ملی پوشی داشتیم که به خاطر معاشرت با یک خواننده زیرزمینی سر و وضع عجیب و غریبی پیدا کرده بود و می شد تغییرات را در اخلاق و رفتارش به وضوح مشاهده کرد. به مجرد این که از قضیه مطلع شدم موضوع را به صورت خصوصی با این بازیکن در میان گذاشتم و از او خواستم تا دیر نشده از راهی که رفته برگردد و معاشرت با این شخص را قطع کند. اما متاسفانه دیدم صحبت کردن ظاهرا فایده نداشت و این روابط در سطح کمتر از قبل هنوز ادامه دارد. با مشورت یکی از مربیان بعد از پایان تمرین جلوی راه این بازیکن ایستادم و این بار طولانی تر و خیلی جدی تر به او هشدار دادم که باید به این رابطه پایان دهد تا فوتبالش نابود نشود.

و نتیجه؟

این دفعه دیگر آخرین باری بود که شنیدم این بازیکن ملی پوش با خواننده زیرزمینی می گردد و رفاقت می کند. خوشحالم که بسیاری از فوتبالیست های ما قبل از آن که دیر شود از راه اشتباه باز می گردند و مسیر درست را درپیش می گیرند.

نگفتید برای آرایشگاه هایی که با بازیکنان مطرح کار می کردند چه کردید؟

راستش در این زمینه کار خاصی نمی شد انجام داد. منتها یادم می آید با همکاری دوستانم در اداره اماکن تهران به یکی دو تا از این آرایشگاه ها اخطار دادیم. حتی یکی از این مراکز برای مدتی پلمپ شد تا نسبت به شیوه ای که در کار و کاسبی درپیش گرفته تجدیدنظر کند. به هرحال تا جایی که یادم می آید از هیچ کوششی فروگذار نکردیم که محیط فوتبال هرچه سالم تر و هرچه بیشتر امن باشد تا خانواده ای که بچه اش را به خاطر ورزش با فوتبال نزدیک می بیند از این اتفاق دچار دلهره و ناراحتی نشود.

چه مشکلی با کمیته اخلاق دارید؟

ما که مشکلی نداریم. امیدوارم مسئولان کمیته اخلاق هم با کمیته صیانت، و آن ها هم با کمیته بازرسی و صیانت فدراسیون فوتبال مشکلی نداشته باشند. چون به نظر می رسد همه یک هدف را دنبال می کنیم و سعی داریم فرهنگ اخلاق مداری و رفتار حرفه ای را در میان اهالی فوتبال اشاعه دهیم.

در مورد مس کرمان و تخلف این تیم حرفی برای گفتن دارید؟

راستش براساس تحقیقاتی که از سوی ما انجام شد، تخلف این باشگاه محرز و نحوه عملکرد مدیرعاملش خلاف قانون است. به همین خاطر مراتب را جهت اطلاع به سازمان لیگ و مراجع قضایی فدراسیون اطلاع داده ایم تا در این خصوص تصمیمات لازم اتخاذ شود.

یعنی تبانی مس کرمان محرز است؟

خیر. تبانی مس کرمان محرز نشده، تخلف مدیران و مجموعه تحت امر این باشگاه از اصول حرفه ای محرز شده است. همان طور که می دانید در باب بحث تبانی یک سلسله اقدامات باید دست به دست هم دهند تا در تعاریف مربوط به این قضیه بگنجد و بتوان واژه تبانی را به آن اطلاق کرد که هیچ کدام از این موارد در مورد مس کرمان مصداق ندارد. البته هنوز پرونده مس در این باره مفتوح است و تحقیقات پیرامون اتفاقاتی که ایجاد تشکیک کرده ادامه دارد.

تا چه زمانی این تحقیقات ادامه می یابد؟

تا زمانی که نتیجه نهایی حاصل شود.

شما در مقاطعی از فصل گذشته با امیر قلعه نویی مشکل داشتید؟

من با قلعه نویی مشکل نداشتم و ندارم. منتها معتقدم ایشان به عنوان یک مربی بزرگ و مورد وثوق اهالی فوتبال باید مراقب اخلاق و رفتار اطرافیانش باشد و به گونه ای عمل کند که کسی به خاطر رفتار آن ها به او خرده نگیرد. قلعه نویی هم از این هشدار ما برآشفته شد و موضع گیری کرد، در صورتی که دلیلی برای این اقدام نبود! کسی شخصیت خود قلعه نویی را زیر سوال نبرده بود بلکه در مورد اطرافیانش هشدار داده بودیم و بس.

حالا مشکل حل شده؟

گفتم که مشکلی با قلعه نویی نداشته و ندارم. حتی اگر همین الان هم ایشان را ببینم غیر از سلام و احوالپرسی و احترام چیز دیگری بین ما نخواهدبود.

در مورد اتفاقات تبریز حاصل تحقیقات به کجا کشید؟

راستش من نگرانی و ناراحتی مردم تبریز و به خصوص علاقه مندان به تیم تراکتورسازی تبریز را درک می کنم اما معتقدم نباید در این باره با زاویه تند همه اقدامات را کنار هم گذاشت و به این مساله رسید که اتفاقات آن بازی مهندسی شده و از قبل طرح ریزی شده بود، چون چنین چیزی اصلا صحت ندارد. مگر می شود اتفاقات بازی گسترش فولاد و تراکتور را هم مهندسی شده عنوان کرد یا در شرایطی که تراکتورسازی می توانست با پیروزی سه بر یک قهرمان لیگ شود اعلام کرد عمدی در کار بوده تا بازی به تساوی کشیده شود؟! چه کسی غیر از بازیکنان دو تیم می توانست دخل و تصرفی در نتیجه بازی داشته باشد؟ یا اصلا به فرض اشتباه فغانی در یک مورد، چه کسی می توانست تضمین کند این اشتباه به تساوی با نفت تهران منجر خواهدشد؟

در مورد تذکراتی که برای خالکوبی و نحوه آرایش مو و سر و وضع ظاهری داده بودید یک سوال مهم داریم.

بفرمایید.

بعضی ها می گویند هرسال قبل از آغاز فصل همین حرف و حدیث ها پیش می آید و تهدید می کنند اما در نهایت اتفاق رخ نمی دهد و بازیکن حتی خالکوبی اش را تجدید و پررنگ تر می کند یا...

یک خبر بد برای بازیکنان متخلف این حوزه دارم که بد نیست این موضوع را ازنی طریق بیان کنم. دوستان مختلف مطمئن باشند این بار تصمیم مسئولان برای برخورد با این موضوع کاملا جدی است و قرار نیست در این باره هیچ مماشات و یا تسامح و تساهلی صورت بگیرد. بازیکنی که این قواعد و اصول اولیه را رعایت نکند و قصد هنجارشکنی و عبور از خطر قرمزهای جامعه را داشته باشد دیگر در این فوتبال جایی نخواهدداشت، مگر این که رفتارش را اصلاح کند. درضمن بدنیست به این نکته هم اشاره کنم که برای فصل جاری، اینستاگرام فوبتالیست ها با دقت رصد می شود و تحرکات فضای مجازی را به صورت دقیق دنبال خواهیم کرد تا خدای نکرده بی اخلاقی در این حوزه دیده نشود. البته این موضوع به معنی برخورد سختگیرانه با اهالی فوتبال و به خصوص فوتبالیست ها نیست، ما هم بنا نداریم با این شیوه عمل کنیم ولی این شرایط تا جایی پذیرفته است که بتواند امنیت این فضا چه از لحاظ روحی- روانی و چه از لحاظ ظاهری شکسته شود آن وقت در برخورد با معضل ایجادشده حتی یک لحظه درنگ هم جایز نیست.

خالکوبی بازیکنان هم شامل همین موردی می شود که یک لحظه درنگ جایز نیست؟

قطعا این مورد هم مصداق رفتاری است که در برخورد با آن نباید یک لحظه درنگ کرد.

اگر حرفی مانده بفرمایید.

نه. به این امید مصاحبه با شما را پایان می دهم که در فصل پیش رو شاهد یک فوتبال پاک و به دور از هرگونه حاشیه و جنجال باشیم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه