گفت‌وگویی متفاوت با دوقلوهای پرسپولیس

خبرگزاری فارس - مجتبی نورعلی: مهاجم و هافبک پرسپولیس معتقدند تیمشان با وجود همه مشکلات، بدشانس هم هست.

مهدی طارمی از جنوبی ترین نقطه کشور و احمد نوراللهی از شمالی ترین منطقه ایران حالا تبدیل به دوقلوهای پرسپولیس شده اند. یکی از بوشهر و دیگری از آزادشهر گلستان.دو بازیکنی که علی دایی ابتدای فصل آنها را به پرسپولیس آورد و حالا مهره های تاثیر گذار تیم‌شان هستند. این دو که اغلب ساعات روز را با هم می گذرانند پاسخگوی سئوالات ما بودند.

از کدام یک از شما شروع کنیم؟

طارمی: احمد ملی پوش تیم امید است. من مقابل او سکوت می کنم(خنده)

نوراللهی: نه بابا!مهدی پیشکسوت ماست.من جرات ندارم مقابل او حرف بزنم.(خنده هر دو نفر)

پیشکسوت؟

نوراللهی: به سن و سال مهدی نگاه نکنید.چندتا پیراهن بیشتر من پاره کرده.اصلا شاید باورتان نشود من می آمدم ورزشگاه بازی های مهدی را می دیدم(خنده بلند)

الان اینها شوخی است یا جدی؟

طارمی: سال اولی که شاهین لیگ برتر بود بازی با پرسپولیس در آزادی محمود یاوری سرمربی شاهین بود که بازی دو بر دو شد.احمد آن بازی را به ورزشگاه آمده بود تا بازی پرسپولیس را ببیند.البته من آن بازی برای شاهین بازی نکردم اما همین موضوع سوژه احمد شده و می گوید می آمدم بازی‌های تو را ببینم.

جالب است.پس حسابی پرسپولیسی بودی؟

نوراللهی: همه دوستانم می دانند من از بچگی پرسپولیس را دوست داشتم.این حرفم از آن شعارها نیست و همه این را می دانند.

کدام بازیکن را دوست داشتی؟

نوراللهی: آقا کریم (باقری) حرف نداشت.

حالا هم که در پست او بازی می کنی.می توانی برای پرسپولیس یک کریم باقری دیگر باشی؟

نوراللهی:من کجا آقا کریم کجا.من می خواهم برای تیمم موثر باشم. همین.

مهدی تو از خودت بگو. تو هم پرسپولیسی بودی؟

طارمی: من هم پرسپولیسی بودم و سبک بازی علی آقای دایی را خیلی دوست داشتم.یک مهاجم نترس که هر ثانیه بوی گل می داد.یادم هست من 16-17 سال داشتم .در جام حذفی پرسپولیس در بوشهر با ایرانجوان بازی داشت و علی آقا سرمربی پرسپولیس بود که دو بر یک ما باختیم.سرمربی ما عبدالرحیم خرمزی بود.من را هم نیمه دوم بازی داد.بیشتر از آن که به بازی توجه کنم لب خط به علی آقا نگاه می کردم.

چه شد به پرسپولیس آمدی؟

طارمی: تازه بازی های فصل قبل تمام شده بود. انگار علی آقا دوستان و مشاورانی دارد که از آنها می خواهد همیشه بازی های لیگ یک و بازیکنان جوانان را زیر نظر بگیرند و کارنامه آنها همراه فیلم بازی هایشان را به او می دهند و بعد خودش از بین آنها بازیکن انتخاب می کند.پایان فصل قبل که در ایرانجوان بودم یک روز تلفنم زنگ خورد و یکی پشت خط گفت که آقای دایی با شما کار دارد.حقیقتا هنگ کردم.علی آقا خیلی صمیمی احوالپرسی کرد و پرسید دوست داری پرسپولیس بازی کنی؟ گفتم از خدا می خواهم این فرصت فراهم شود.گفت:پس جایی قرار نگذار.من تو را می خواهم. فقط یک نکته یادت باشد بازی کردن در پرسپولیس کار راحتی نیست.من به اسم ها کاری ندارم.11 تا پیراهن می اندازم وسط هر کس لیاقت داشت می پوشد می رود بازی می کند.

بعد از آن تماس تا ساعت ها هنگ بودم.به هیچکس هم نگفتم دایی تماس گرفته.من پدرم از فوتبالیست های مطرح بوشهر بوده و همیشه از او مشورت می گیرم اما به او هم چیزی نگفتم.خانواده می دیدند پیشنهاداتی دارم اما جواب رد می دهم می گفتند تو سال بعد تیم پیدا نمی کنی. تا اینکه روز آخر اردیبهشت بود که صبح رسیدم تهران.روز قبلش از باشگاه به من زنگ زدند گفتند بیا برای قرارداد.ظهر رفتم دفتر باشگاه.کلی خبرنگار آنجا بودند.خدا رحمت کند مهدی نفر را. او هم آنجا بود و از وکیلم که همراهم بود پرسید این کیست؟ گفت مهدی طارمی.پرسید با کدام ط نوشته می شود؟ هیچکس مرا نمی شناخت.رفتیم بالا و ده دقیقه ای با رحیمی و دایی حرف زدیم.من خیلی ساکت بودم و رحیمی پرسید پارسال چندتا گل زدی؟ گفتم 12 تا .گفت گلر کی بوده که تو خجالتی به او 12 گل زدی(خنده) خلاصه قرار داد بستیم و بلافاصله برگشتم بوشهر.

باید برخوردها در بوشهر با تو جالب بوده باشد.

طارمی: سی باور نمی کرد با پرسپولیس قرارداد بسته ام.اتفاقا همان روز برخی دوستان از طرف امیر قلعه نویی زنگ زدند که امیرخان تو را می خواسته اما من گفتم من پرسپولیسی ام و قراردادم را بسته ام و گفتم از او تشکر کنند.

قلعه نویی بعد از دربی هم خیلی از تو تعریف کرد.

طارمی: نظر لطفشان است.

نوراللهی: من کجا، کریم باقری کجا؟/ طارمی: هادی را در آینه بغل دیدم و پاس گل دادم!
احمد. تو بگو چه طور آمدی پرسپولیس؟

من دو فصل قبل رفتم راه آهن تست دادم.علی آقا سرمربی راه آهن بود و مرا انتخاب کرد اما فولاد یزد رضایت نامه نداد و گفتند هنوز جا برای پیشرفت و رفتن به تیم های بهتر داری.امسال وقتی دهنوی از پرسپولیس رفت یکی از دوستان علی آقا به مسعود مقیم مربی آن زمان تیم ملی امید می گوید علی آقا یک هافبک دفاعی خوب می خواهد.مقیم هم مرا معرفی کرده بود.بعد رزومه مرا از علی کلانتری سرمربی فعلی فجر سپاسی که قبلا مربی ما در فولاد یزد بود پرسیده بودند و فیلم بازی هایم را دیده بودند.

یک روز مثل همین قضیه مهدی، علی آقا به من زنگ زد و گفت اگر دوست داری پرسپولیس بازی کنی تا بگویم باشگاه دنبال کار رضایت نامه ات باشد. من هم گفتم دوست دارم و بعد برایش تعریف کردم همان بازیکنی هستم که در راه آهن هم تست داده بودم و خیلی خوب هم یادش مانده بود. جالب است بدانید خود علی آقا پیگیر کار رضایت نامه ام شد و عسگرشاهی مدیرعامل فولاد یزد هم وقتی دید علی دایی خودش پا پیش گذاشته گفت به حرمت بزرگی علی دایی و اینکه می دانم به تو اعتقاد دارد رضایتنامه ات را صادر می کنم.روزی که قرار بود برای عقد قرارداد بیایم از شانس بد من پرواز یزد به تهران تاخیر خورد.پروازم 7 صبح بود 8 شب رسیدم.اینقدر استرس داشتم که نکند دیر برسم و قید مرا بزنند(خنده) دایی مرتب با من در تماس بود و وقتی رسیدم گفت برو درفشی فر منتظر تو هستند.رحیمی و امام وردی و حدادیان بودند.بلافاصله قرارداد سه ساله بستم و رفتم شمال که وسایلم را بیاورم.

مهدی با حضور مهاجمی مثل رضا نوروزی که آقای گل فصل قبل بود، عباس زاده که پدیده فصل قبل بود و بقیه مهاجمان پرسپولیس استرس رقابت نداشتی؟

طارمی: من به خودم ایمان داشتم و می دانستم دایی هم کاری به اسم و سابقه ندارد.رضا نوروزی از روز اول خیلی هوای مرا داشت.

خیلی زود هم فیکس شدی.

طارمی: بله و اولین گلم را به ذوب آهن زدم.

احمد کار تو برای فیکس شدن سخت تر بود. درست است؟

نوراللهی: در پست من حقیقی، کفشگری و حتی محمد آقای نوری بودند.کار سخت بود اما من هم امیدوار بودم.

اما اوایل نوسان زیادی داشتی.

نوراللهی: من 21 سالم بود.مثل مهدی باتجربه نبودم(خنده) ولی خارج از شوخی پست من پست حساسی است و یک توپ لو بدهی به چشم می آید. بزرگترهای تیم خیلی کمک کردند و خودم را پیدا کردم.

رفتن حقیقی هم به نفع تو شد.

نوراللهی: من تلاش خودم را می کردم و می کنم .تصمیم گیرنده سرمربی است.قبلا هم بازی می کردم و ربطی به رفتن حقیقی نداشت.البته او هم بازیکن خوبی است.حضور در اردوهای خارج از کشور تیم امید هم در بهبود کارم تاثیر داشت.

با کفشگری هم انگار خیلی رفیقی.

نوراللهی: مهرداد از دوستان نزدیکم است.الان هم با وجودی که چند بازی بازی نکرده ولی به من روحیه می دهد و مرا راهنمایی می کند.مهدی می داند وقتی در جو تیم بزرگی مثل پرسپولیس وارد می شوی ناخودآگاه استرس داری ببینی بزرگان تیم با تو چه رفتاری دارند.باید باشید ببینید مثلا من یا مهدی اگر مشکلی داشته باشیم محمد نوری، بنگر، نورمحمدی ، هادی نوروزی و دیگر بزرگترها خودشان پیش قدم می شوند می روند با سرمربی و باشگاه حرف می زنند. این خیلی به ما کمک کرده.

طارمی:حق با احمد است.در پرسپولیس این رفاقت ها کمک زیادی به ما کرده.

انگار هر وقت خوب باشید هر دو تان هم خوبید. تله پاتی دارید.در دربی که هردو شما تعویضی بودید و عالی کار کردید. مقابل لخویا هم هر دو عالی بودید.

نوراللهی: چه کنیم. من از روی دستم پیشکسوتم نگاه می کنم(خنده) دربی که روز خاصی بود.لخویا هم اولین تجربه آسیایی مان بود و خدا را شکر شرمنده هواداران و پیشکسوتان نشدیم.

نوراللهی: من کجا، کریم باقری کجا؟/ طارمی: هادی را در آینه بغل دیدم و پاس گل دادم!
حرف دربی شد.مهدی چه جور در آن جو پر فشار که تیمت عقب بود یادت آمد باید قیچی برگردان بزنی.البته توپت به دیرک خورد.

طارمی: دیدم فضا مناسب است من هم قیچی زدن را دوست دارم. در تمرینات چند روز قبلش هم یک گل با قیچی زده بودم .حیف شد خورد به دیرک.
پاس گل خوبی هم به نوری دادی.

طارمی:روز خوبی بود.گل نوری انگیزه ما را چند برابر کرد.

حمید درخشان هم به شما اعتقاد دارد؟

نوراللهی:حمیدخان خودش هافبک بوده و خیلی نکات ریز را به من می گوید که تا حالا جایی نشنیده بودم.حسین عبدی هم که در پست من بازی می کرده و تجربیاتش خیلی به دردم می خورد.

طارمی:حمید خان چون هافبک بازی می کرده خوب می داند یک مهاجم کجاها باید قرار بگیرد تا در تیررس پاس هافبک باشد.در کنار او علی امامی فر خیلی با من صحبت می کند.او تجربه بازی در خارج و تیم ملی را دارد و برادر وار تجربیاتش را به من منتقل می کند.

راستی چه شد به کویت نرفتی؟

طارمی: روزی که دعوتنامه کویتی ها رسیده بود باشگاه ، نماینده شان آمد برای مذاکره ، باشگاه نظر حمید خان را خواسته بود و او به من گفت درست است بازیکن ندارم و به تو احتیاج دارم اما اگر پیشنهاد از یک تیم اروپایی بود موافقت می کردم ولی من خیر و صلاحت را می خواهم . رفتن به کویت به نفع تو نیست.من هم به کویتی ها گفتم هر چه حمید خان بگوید و نماینده شان با خود درخشان هم تماس گرفت اما حرف او تغییر نکرد و خوشحالم که در پرسپولیس ماندم.

احمد از تیم ملی امید چه خبر؟

نوراللهی:با آمدن آقای کاشانی روند کارها خیلی خوب شده.همه چیز با برنامه است.کادر فنی هم عالی کار می کنند و تیم خوبی داریم. هیچ زمانی اینقدر اردو و بازی تدارکاتی نداشتیم.ان‌شاالله بتوانیم به المپیک برویم.

کار با خاکپور چگونه است؟

نوراللهی:کادرفنی تیم امید کادر خوبی است و علمی کار می کنند.برایمان جالب بود خود خاکپور و صالح پا به پای بچه ها کار می کنند و ماشاالله بدن شان را خوب نگه داشته اند.حاجی(مایلی کهن ) هم هست و کمک زیادی می کند.

نظم و دیسیپلین مایلی کهن سخت نیست؟

نوراللهی:حاجی اهل گیر دادن الکی نیست.چارچوب خاص خودش را دارد اما رفتارهایش پدرانه است.هر نکته ای که به درد بخورد با همان رفتار پدرانه منتقل می کند. از تجاربش می گوید و در کل یک حامی بزرگ برای جوان هاست.

دایی تو را به پرسپولیس آورد و با توجه به اختلاف او و مایلی کهن نمی ترسیدی از تیم امید خط بخوری؟

نوراللهی: یک لحظه هم به این موضوع فکر نکرده ام و نمی کنم.هر کس این فکر را کند معلوم است نه حاجی را می شناسد نه علی دایی را.من کوچکتر از آنم که درباره اختلاف این دو نظر بدهم اما چون شاگرد هر دوی آنها بوده ام می گویم که وقتی پای منافع ملی در میان باشد از همه چیز می گذرند.اگر کسی جرات دارد درباره نه فقط دایی هر بزرگتر و پیشکسوت دیگری نزد حاجی بد بگوید.همیشه به ما می گوید پیراهنی که تن شماست تن بزرگان زیادی بوده و همه بزرگترها و پیشکسوتها را مثال می زند و می گوید نباید این را فراموش کنید که احترام آنها واجب است.مگر زمانی که درخشان آمد نمی گفتند به بازیکنان دایی بازی نمی دهد؟ می بینید که ماها را که دایی آورده بود اگر بهتر از بقیه نبیند کمتر نمی بیند.

مهدی تو هم این مسائل را می شنیدی؟

طارمی:آره.اوایل می گفتند دیگر تمام شد و درخشان شما را نمی خواهد.زمانی که تادو آمد همه می گفتند چون درخشان او را آورده برای اینکه ثابت کند او خوب است طارمی را نیمکت نشین می کند.الان ببینید تادو به هر دلیلی در تمرینات و مسابقات خوب کار نکرد حمید خان تعارف نداشت و حتی گاهی اسمش را در بین 18 تا هم قرار نمی دهد.خدا را شکر مربیانی که با آنها کار کرده ام آنقدر سطح بالای فوتبال را دیده اند که این حرفها برایشان خنده دار است.

راستی تادو چرا نتوانسته موفق باشد؟

طارمی:من حس می کنم مشکلات روحی دارد.در اردوی امارات خیلی خوب بود.تیم هم اینجا خوب نتیجه نگرفته و فشارها همه را اذیت می کند.الان ببینید گابریل چقدر خوب دارد خودش را پیدا می کند.

نوراللهی: من کجا، کریم باقری کجا؟/ طارمی: هادی را در آینه بغل دیدم و پاس گل دادم!
انگار گابریل خیلی هم هوایت را دارد. نیمه دوم که بازیکن قطری لب خط از پشت به تو لگد زد اولین نفر گابریل سررسید و یقه اش را گرفت.

طارمی:گفتم که در تیم ما رفاقت خوبی حاکم است.گابریل هم دید همه کار در زمین کرده گفت یک نیمچه دعوا هم کند(خنده)او بازیکن خوبی است و رفته رفته بهتر هم می شود.خیلی سربالا و باتکنیک بازی می کند.کلا زود با بچه ها به اصطلاح مچ شد.هر کس جای او بود بعد از پنالتی با ملوان کارش سخت می شد اما او حرفه ای است و خودش را پیدا کرد.

از بازی با ملوان و پنالتی که مازیار گرفت گفتی.انگار خودت هم گلری می کنی.

طارمی:من پنالتی گیر خوبی هستم.در تمرینات گاهی پنالتی تمرین می کنیم.از شانس بد من سوشا هم در پنالتی گیری حرف ندارد و نوبت من نمی شود.(خنده)

برد مقابل لخویا قابل پیش بینی بود؟

نوراللهی:دو شب قبل از بازی با مهدی بودیم و گفتم این بازی راحت تر از بازی های لیگ است.

طارمی:من هم همین حس را داشتم.اصلا بردن این جور تیم ها لذت خاصی دارد.

انگار با هادی نوروزی خیلی هماهنگی.

طارمی:کارهایی که در زمین انجام می دهیم را در تمرینات بارها مرور می کنیم.هادی هم بازیکن باهوشی است.

پاس طلایی تو تا سالها در خاطرات می ماند.

طارمی:خدا را شکر که آن توپ گل شد و خیال همه را راحت کرد.یک لحظه هادی را روی خط آفساید دیدم. به قول بچه ها در آیینه بغل هادی را دیدم . پاس دادم و هادی هم معطل نکرد.

احمد به تو نمی آید اهل دعوا باشی اما داشتی حسابی گرد و خاک می کردی.

نوراللهی:آن صحنه من داشتم توپ را بیرون می زدم چون بازیکن ما مصدوم بود بازیکن حریف از پشت مرا زد.من هم الکی جو دادم(خنده هر دو نفر)می دانستم اگر دعوا بشود بچه های ما از خجالت شان در می آیند.خلاصه دور و برم را شلوغ دیدم و کمی جو دادم.یک بار هم مرا کوبیدند به تابلو تبلیغاتی.مظلوم گیر آورده بودند.البته من از بازی درگیرانه خوشم می آید.حریف هم هر چقدر گردن کلفت بود حریف یکی مثل محس بنگر نمی شدند. آقا محسن هم امسال عالی بوده و این بازی هم گل زد هم خوب دفاع کرد.

حضور پیشکسوتان هم به شما انگیزه داد؟

طارمی:بخش درخشانی از تاریخ پرسپولیس روی سکوها بود.علی کریمی، فرشاد پیوس، مهدوی کیا، عابدزاده، پنجعلی، بزیک و فنونی زاده.من که رویم نمی شد سمت جایگاه ویژه نگاه کنم.بازی کردن مقابل آنها سخت اما شیرین بود.قطعا حضورشان تاثیر گذار بود و من به سهم خودم از آنها ممنونم.یک نکته را هم بگویم که جایی نگفته ام.می خواستم اگر گل زدم بروم مقابل جایگاه ویژه به همه آن بزرگان به خصوص آقا فرشاد سلام نظامی بدهم و بعد تعظیم کنم که نشد اما از همین جا مقابل همه شان تعظیم می کنم.

نوراللهی:دست همه شان درد نکند.خدا را شکر شرمنده شان نشدیم.

حالا چرا در لیگ اینقدر خوب نیستید؟

نوراللهی:خب تیم ما آسیایی است(خنده) ولی خارج از شوخی در لیگ هم حریفان بسته بازی می کنند هم ما بدشانس هستیم.مقابل صبا حداقل نباید یکی از توپ ها گل می شد؟

طارمی:راست می گوید.در لیگ بازی کردن سخت است و البته که بدشانسی هم دست بردار ما نیست.

در ادامه باید منتظر همین پرسپولیس باشیم؟

طارمی:ما که همه تلاش مان را می کنیم.

نوراللهی: فراموش نکنیم حضور هواداران هم به ما انگیزه مضاعفی داد.

کریم باوی گفته تنها مهاجم خوب لیگ ما مهدی طارمی است.

طارمی: آقا کریم خودشان گل سرسبد فوتبال ما بوده اند.چون او جنوبی است و من هم جنوبی ام خواسته هوایم را داشته باشد.دستش درد نکند اما در فوتبال مان مهاجم خوب زیاد داریم.

به نظر می رسد بحث تغییر سرمربی هم کلا منتفی شد.

طارمی:به نظر من تغییر مربی کمکی به ما نمی کرد.کادر فنی ما کم کاری نکرده که بخواهیم دوباره دست به تغییرات بزنیم.

نوراللهی:خوشحالم که این اتفاق افتاد و مطمئن باشید تغییر مربی هیچ کمکی به ما نمی کرد.

اوضاع مالی باشگاه خوب نشده؟

نوراللهی:فعلا که خبری نیست.

طارمی:دعا می کنیم خوب شود.

هدفتان برای فصل بعد چیست؟

طارمی:نمی دانم.خودم دوست دارم یک فصل دیگر در پرسپولیس بمانم و ملی پوش شوم بعد به خارج از کشور فکر کنم.

نوراللهی:من دو فصل دیگر با پرسپولیس قرارداد دارم.سال بعد هم سهمیه زیر 23 سال هستم.تا خدا چه بخواهد.رسیدن به پیراهن تیم ملی هدف اول و اصلی من است.

حرف ناگفته ای دارید؟

طارمی:ممنون از شما و ممنون از همه هوادارهایی که ما را شرمنده خودشان کردند.

نوراللهی:من هم از شما تشکر می کنم و دست هواداران عزیز را می بوسم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه